خانه» Uncategorized @fa » بررسی آثار هنرمندان به نام گرافیت – بنکسی

بررسی آثار هنرمندان به نام گرافیت – بنکسی

 بنکسی هنرمند 36 ساله‎ی گرافیتی کار انگلیسی است. شاید بتوان او را در زمره‎ی یکی از محبوب‎ترین و در عین حال مرموزترین هنرمندان گرافیتی دنیا به حساب آورد. محبوب از آن رو که برخی از ستارگان سینمای جهان، صدها هزار دلار برای خرید آثار هنری‎اش هزینه می‎کنند؛ مرموز به این دلیل که هیچ‎کس تا به حال او را ندیده است. با این که این هنرمند گرافیتی کار، بیش از ده سال است از فعالیتش می‎گذرد، اما تنها در سه چهار سال اخیر نامش به رسانه‎ها کشیده شده و محبوبیت عجیبی در بین مردم پیدا کرده است. او کارش را از دیوارنگاری روی دیوارهای مناطق محروم شهر بریستول زادگاهش آغاز کرد . بنکسی، نام مستعار هنرمند گرافیتی، فعال و منتقد سیاسی، کارگردان و نقاش بریتانیایی است. آثار هنری او با محتوای سیاسی و اجتماعی در خیابان‌ها، دیوارها، و پل‌ها در شهرهای مختلف دنیا به تصویر درآمده‌است.

مشخصه بارز گرافیتی‎های بنکسی نگاه طنزآلود و گاهی طعنه‎آمیز او به سیاست است. او در استفاده مناسب از پرسپکتیو و بُعد دادن به اشیا متبحر است و تعریف خاص خودش را از هنر خیابانی دارد؛ آمیخته‎ای از این تعریف و تکنیک استفاده از شابلون، فضای خاصی به کارهایش می‎بخشد. گاهی هم امضای بنکسی زیر برخی آثارش نمایان می‎شود. استنسیل‎های سیاه و سفید بنکسی؛ زیبا، زیرکانه و القاء کننده انقلابی تدریجی است: افسران پلیس خندان، موش‎های مته به دست، میمون‎های مجهز به سلاح های کشتار جمعی(یا سلاحهای ضد شورش)دخترکانی که موشک‎ها را در آغوش کشیده‎اند، گشت زدن افسران پلیس با سگ‎های «پودل» شان، ساموئل ال جکسون و جان تراولتا در پالپ فیکشن که به جای اسلحه، موز پرتاب می‎کنند، مردی چاق در حال نوشتن کلمه آشوب بر دیوار . در اماکن دیدنی قدیمی، بنکسی اغلب این عبارت را می نویسد: «این جا ,جای عکسبرداری نیست» یا گاهی بر دیوار موسسه‎ها این‎گونه امضا می‎کرد:«به دستور سازمان ملی معابر عمومی، این دیوار مختص دیوار نوشت( گرافیتی) است» (پس از چند روز می‎توانستید ببینید که مردم به پیروی از آن برجسب‎هایی بر دیوار می‎زدنند.) اخیرا بنکسی در زمینه‎های دیگری همچون طراحی جلد یکی از آلبوم های گروه «بلر» هم فعالیت کرده است.جرقه اشتهار بنکسی چهار سال قبل زمانی زده شد که او یکی از گرافیتی هایش را روی دیوار گالری “تیت مدرن” لندن کشید. او در سال ۲۰۰۵ همین کار را در موزه هنرهای مدرن نیویورک، موزه هنر متروپلیتن، موزه بروکلین و موزه تاریخ طبیعی آمریکا نیز اجرا کرد

جدا از دیوارنگاره‎ها، دکوراسیون تونل را ماشین‎های تصادف کرده، درخت، مبلمان و چیزهای دیگر تشکیل می‎داد که فضایی سورئالیستی به این نمایشگاه می‎بخشید. مثلا ماشینی که با درختی تصادف کرده، زیر نقاشی‎اى بود که دختری در دیوارنوشته‎اى می‎گفت: “هی بنکسی، چرا جواب ایمیل هامو نمیدی؟ “.این ماکت‎ها بعد از گذشت سه روز، برداشته شد اما بنکسی اظهار امیدواری کرد که نقاشی‎ها برای همیشه جزیی از تونل “واترلو” باقی بمانند.

 

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط اینتن
طراحی سایت و بهینه ساری سایت توسط ا ینتن